środa, 3 lipca 2019

Fotostarzenie - o co z nim chodzi?

Witajcie!

Jak już pewnie zauważyliście - wracam pod nową nazwą. Dlaczego? 
Blogów lifestylowych mamy sporo, natomiast tych związanych z kosmetologią - już trochę mniej :) Skupię się na pielęgnacji, prewencji starzenia, stymulowaniu naszej skóry, by jak najdłużej zachowała młodość i zdrowy wygląd! Mam nadzieję, że będzie to zmiana na lepsze.


Dziś kilka słów o fotostarzeniu - czym ono tak właściwie jest?


Mamy lato.. Coraz więcej czasu spędzamy na zewnątrz i niestety - wiele z nas będzie korzystać z kąpieli słonecznych (nie zawsze używając filtrów, czego nie pochwalam). Podczas opalania w naszej skórze zachodzi proces fotostarzenia.
Fotostarzenie skóry jest to szereg niekorzystnych zmian w wyglądzie, funkcji i strukturze skóry, które są spowodowane ekspozycją na promieniowanie UV. Niestety skóra nadmiernie wystawiana na słońce będzie wyglądać starzej niż wskazuje na to nasz wiek.Jakie niekorzystne zmiany zachodzą w strukturze skóry narażonej na promieniowanie UV? 

 niszczenie włókien kolagenowych i elastynowych, co wpływa na utratę jędrności i powstawanie głębokich zmarszczek, opadanie owalu twarzy

 zaburzenie funkcji ochronnej skóry

 zwiększenie utraty wody ze skóry, co powoduje jej przesuszenie

 tworzenie się wolnych rodników w skórze, które przyśpieszają starzenie

 pogrubienie skóry 

 zaburzenia pigmentacji (odbarwienia, przebarwienia, plamy soczewicowate, piegi, niejednolity koloryt skóry) spowodowanie nierównomierną aktywnością melanocytów, które mogą pojawiać się dopiero po latach nadmiernej ekspozycji na słońce

 uszkodzenie naczyń włosowatych w obrębie skóry, co objawia się ich powierzchownym rozszerzeniem

 fotodermatozy takie jak np. pokrzywka świetlna, przewlekłe zmiany posłoneczne, fototoksyczne i fotoalergiczne zapalenia skóry

Aby uniknąć fotostarzenia należy chronić skórę przed promieniowaniem UV czyli używać filtrów (SPF 30-50+). Należy pamiętać o dokładaniu filtrów w ciągu dnia! W jaki sposób?
Kremy do twarzy z filtrem 

Najczęściej nakładamy je rano, pod makijaż


A w jaki sposób możemy dołożyć filtr w ciągu dnia, gdy na przykład mamy makijaż? Firmy wypuszczają na rynek rewelacyjne filtry w formie spray'u, które śmiało możemy nakładać na makijaż i cieszyć się ochroną przeciwsłoneczną przez cały dzień!


Pamiętajcie - promieniowanie UV towarzyszy nam na co dzień - przez 4 pory roku, nawet w pochmurne dni. Dajcie znać w komentarzach, czy stosujecie filtry przeciwsłoneczne na co dzień :) 

Buziaki, Emilka

2 komentarze: